scorecardresearch

Karacasu'da çağdaş sanat

119 izlenme
Kategori Kültür
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
AYDIN’IN KARACASU İLÇESİNDE ÇAĞDAŞ SANAT ETKİNLİĞİ.
Fatoş Cengiz
Aydın’ın Karacasu ilçesinde 700 yıldan beri yapılan Dedehayır şenlikleri, bu yıl çağdaş sanat gösterilerine de ev sahipliği yaptı. İstanbul, Antalya, Denizli ve Kıbrıs ve Amerika’da yaşayan sanatçılarımızın katılımı ile Resim Show ve halk ile el ele resim çalışmaları, çocuklarla sanat etkinliklerini gerçekleştiren sanatçılar, Karacasu’da gelecekte gerçekleştirilecek olan sanat müzesi için yaprıkları eserleri bağışladılar. İlçe belediye başkanı Mustafa Büyükyapıcı, her yıl dğişik sanatçılarla yapılacak olan sanat faaliyetlerinin ilçede sanatın gelişmesine de katkı sağlayacağını açıkladı.
Karacasu’da tarihi bir konağı restore ettirerek hizmete açan İzmir’li sanat galericisi Ali Kpelioğlu, sanatın İstanbul’da merkezileşmiş olmasının yanlış olduğuna değinerek, Sıradışı sanat grubu ile Aktıvist Sanatçılar Birliği’nin ortak faaliyetinin tüm Anadolu’ya yayılması gerektiğini çünkü artık tüm kentlerimizde güzel sanatlardan mezun olan görsel sanatçılarımızın bulunduğunu ve profesyonel sanat platformunun tüm Türkiye’de gündemde olması gerektiğini belirtti.
Uluslar arası Aktivist Sanatçılar Birliği Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan, “Önümüzdeki zamanlarda tüm Anadolu’ya yayılarak, Sıradışı Sanat Grubu ile etkinliklerimizi sürdüreceğiz” derken, Unusual Care Art- Sıradışı Sanat Grubu sözcüsü Gülsen Zengin, “İstanbul’un dışında Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Erzurum, Aydın, manisa, Trabzon, Diyarbakır ve hemen hemen Türkiye’nin tüm bölgelerinde güzel sanatlar fakülteleri bulunmaktadır ve bu fakültelerden mezun olanların da Türk sanat platformunda temsil edilmesi gerekmektedir. İşte bizim misyonumuz bu olacaktır ve Türkiye’nin her yerinde etkinliklerimize devam edeceğiz.” Dedi.
Karacasu Dedehayır şenliklerinde yer alan sanatçılar şöyle:
Yücel Dönmez, Gülsen Zengin, Yaprak Durak, Sibel Esen, Fatoş Cengiz, Sevinç Süer, Türker Metingül, Sevil Esen, Vildan Erdog, Işıl Eke
Etiketler